U-kraina możliwości

21 July 2016
U-kraina możliwości
W ramach projektu 30 osobowa grupa młodzieży - 15 osób z Winnicy w Ukrainie (Fundacja Podilska Gromada) i 15 osób z placówek SIEMACHA Spot - od 11 do 18 lipca wspólnie brała udział w warsztatach z zakresu kultury i sztuki polskiej. 

W ramach zajęć odbyły się warsztaty  tańców ludowych w Muzeum Etnograficznym, warsztaty „Zrozumieć sztukę” w Muzeum Narodowym w Sukiennicach oraz warsztaty historyczne oparte na wizycie w Muzeum Auschwitz. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach multimedialnych, podczas których tworzyli własne prezentacje obrazujące przebieg projektu. 

Młodzi ludzie zwiedzili Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auchwitz oraz aktywnie spędzali czas  w Centrum Rozwoju Com-Com Zone Nowa Huta, gdzie korzystali z hali sportowej, pływalni oraz siłowni.  
Młodzież wzięła udział w grze miejskiej na terenie Starego Miasta, podczas której poszukiwali zaginionego z Muzeum Czartoryskich dzieła sztuki. Emocji było wiele, rywalizacji nie było końca. Po wykonaniu wielu zadań i rozwikłaniu skomplikowanych zagadek zaginione arcydzieło zostało odnalezione w kościele św. Anny w Krakowie. 

W sobotę podczas warsztatów multimedialnych uczestników projektu odwiedziła Wicekonsul Generalna Ukrainy w Krakowie Tamila Shutak. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Młodzież podzieliła się wrażeniami z projektu, opowiedziała o działalności swoich organizacji, zaprezentowała pieśni ukraińskie oraz zatańczyła wspólnie z Konsul taniec „belgijkę”. 

W niedzielę wieczorem na zakończenie wizyty gości z Ukrainy odbyła się uroczysta kolacja. Przy pięknie zastawionym stole  spotkaliśmy się, aby podziękować sobie nawzajem, podzielić się przeżyciami i nacieszyć się swoją obecnością a także obdarzyć się upominkami.  Niemal każdy z uczestników zabrał głos wyrażając wdzięczność za udział w projekcie i nadzieję na dalszą współpracę. Były łzy wzruszenia, deklaracje pamięci o uczestnikach tego wydarzenia, a także pomysły na wspólne działania. Kolacja zakończyła się spontaniczną zabawą taneczną, podczas której nie zabrakło tańców narodowych.  

Kolejnym etapem projektu jest przygotowanie przez uczestników reportaży fotograficznych, filmowych i literackich. Najciekawsze z nich zostaną umieszczone na stronach internetowych naszych organizacji, na stronie www.mlodziez.info oraz opublikowane w gazecie dla gimnazjalistów „Śmigło”. 

Z dokumentacji zdjęciowej powstałej podczas projektu zostanie zorganizowana wystawa fotografii i wyeksponowana  w październiku na zakończenie projektu w auli przy ul. Długiej 42 w Krakowie oraz w siedzibie Fundacji Podilska Gromada w Winnicy. 

Z dotychczasowego etapu projektu wyniknęły bardzo korzystne dla uczestników doświadczenia. Przede wszystkim została zawiązana więź pomiędzy młodzieżą. Pomimo bariery językowej nastąpiła niezwykła integracja grupy.  Przeprowadzone warsztaty dostarczyły uczestnikom istotnej wiedzy o kulturze i sztuce polskiej, a także historii Małopolski. Różnorodność działań i ich dynamika zostały wysoko ocenione przez samych uczestników projektu. 
Siemachowcy są gotowi na dalszą współpracę z rówieśnikami z Ukrainy i już nie mogą się doczekać wyjazdu do Winnicy. 

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.
                                                                                                                                         
Siemacha Online close