Czyste Tatry z wolontariuszami SIEMACHY

07 July 2015
Category Informacje
Czyste Tatry z wolontariuszami SIEMACHY
​W dniach 3–4 lipca 2015, już po raz czwarty, odbyła się ogólnopolska Akcja Czyste Tatry organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Ambasadorzy, partnerzy, i wolontariusze akcji, także ze Stowarzyszenia SIEMACHA, wyruszyli ponownie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji.

Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata w niezmienionej postaci dla następnych pokoleń. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea Akcji Czyste Tatry - dorocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
 

Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Prawie 50 wychowanków ze Stowarzyszenia SIEMACHA zbierało śmieci z bardzo niedostępnych miejsc, nie zważając na możliwość ubrudzenia. Sił im nie brakowało, dlatego po zakończeniu sprzątania wybrali się na spacer do lasu, w którym to, kierując się odciskami łap próbowali wytropić niedźwiedzia.

W trakcie akcji wybudowano największą parzenicę z surowców wtórnych. Trzy dni pracy, trzy kolory, 800 kg wysegregowanych zakrętek. Wszystko było możliwe dzięki pomocy Fundacji Bez Tajemnic, która wypożyczyła zakrętki. Cały projekt udał się dzięki wolontariuszom z SIEMACHY, którzy zajęli się segregacją zakrętek.

Tegoroczna Akcja Czyste Tatry na Dolnej Równi Krupowej była ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe eko-przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Akcji towarzyszyły dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, aktywności sportowe, pokazy filmów górskich oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami, astronomami i himalaistami. 
 
Siemacha Online close