Organizacja pozarządowa roku 2013

03 September 2014
Category Informacje
Organizacja pozarządowa roku 2013
Stowarzyszenie SIEMACHA organizacją pozarządową roku 2013! Ten prestiżowy tytuł przyznała kapituła nagród XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy. To dowód uznania za rozmach, innowacyjność oraz determinację w pracy na rzecz dzieci i młodzieży. Podczas uroczystej gali, 2 września 2014 roku, werdykt kapituły ogłosił Paweł Lisicki - redaktor naczelny "Do Rzeczy", a laudację odczytał Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Rada Programowa Forum Ekonomicznego w Krynicy wręczyła nagrody dla Człowieka Roku, Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej oraz nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy. Stowarzyszenie SIEMACHA znalazło się w gronie wyjątkowych laureatów. "To dowód uznania, że 21 lat temu, gdy zakładaliśmy SIEMACHĘ na fundamencie trwałych idei, obraliśmy właściwy kierunek" - mówił ks. Andrzej Augustyński. Podczas laudacji Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa, powiedział: "Śmiało można powiedzieć, że dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie świata bez SIEMACHY. Stowarzyszenie działając od ponad 20 lat udowadnia, że można działać nieszablonowo i skutecznie. Pomagać młodym ludziom, odkrywać ich talenty, pokonywać przeciwności. SIEMACHA robi to wszystko dla i z młodzieżą. Dziękuję Wam za to w imieniu całej Małopolski. Jesteście naszą dumą!".

Człowiekiem Roku 2013 został Janusz Lewandowski, ekonomista i polityk, do niedawna unijny komisarz ds. budżetu, obecnie europoseł. Nagroda przyznawana jest od początku istnienia Forum, czyli nieprzerwanie od 1991r. To wyróżnienie dla wybitnej osobowości, która swoją postawą i dokonaniami wywarła znaczący wpływ na bieg spraw w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród jej laureatów są m.in.: Vaclav Havel, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Bronisław Komorowski oraz Jose Manuel Barroso – przewodniczący KE w czasie, gdy jej członkiem był Lewandowski (od 2010 r. do lipca br.).

Tegoroczny laureat wpływał na losy naszego regionu, nie tylko zabiegając o jego interesy w Brukseli. W latach 80. był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, w okresie transformacji – ministrem ds. przekształceń własnościowych. Jest jednym z autorów programu prywatyzacji oraz współtwórcą warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Z unijnymi instytucjami jest związany od 2003 r. Początkowo był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim, a po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. – europosłem z ramienia PO i przewodniczącym komisji Parlamentu Europejskiego ds. budżetowych.

Oprócz Człowieka Roku Rada Programowa Forum przyznaje jeszcze dwie nagrody:  Firmą Roku 2013 r. zostało PZU. Choć już dziś ubezpieczyciel należy do największych polskich spółek, wciąż dynamicznie się rozwija, prowadząc m.in. ekspansję w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatem wyróżnienia Nowa Kultura Nowej Europy został ukraiński poeta, pisarz i tłumacz Serhij Żadan, zaangażowany w demokratyczne przemiany na Ukrainie. Tytuł organizacji pozarządowej roku 2013 został przyznany Stowarzyszeniu SIEMACHA.
augustyński   forum   nagroda   ngo  
Siemacha Online close