Malta, przepiękna wyspa położona w sercu Morza Śródziemnego, pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym – odkrywanie wspaniałych zakątków naszego kontynentu z intensywną nauką języka angielskiego. Jako była kolonia brytyjska, która wybiła się na niepodległość w 1964 roku, Malta zachowała do dziś nie tylko ruch lewostronny i specyficzne trójpalczaste wtyczki, lecz także znakomicie zachowany akcent i cieszące się wielką popularnością szkoły języka angielskiego. Lepszego miejsca do realizacji intensywnych kursów językowych wyobrazić sobie nie sposób.


Co najmniej od połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku Malta stanowi dla nas ważną destynację. Pierwsi wychowankowie SIEMACHY, jeszcze nim nastał XXI wiek, który przyniósł tak wiele nowych połączeń lotniczych, po wielokroć odwiedzali Maltę. Trudno się dziwić, skoro właśnie ta wyspa, położona w miejscu strategicznym, w punkcie, w którym zbiegają się szlaki morskie wiodące przez Morze Śródziemne ze wschodu na zachód i z południa na północ, była świadkiem wielu przełomowych dla europejskiej historii wydarzeń. To nie gdzie indziej, ale właśnie tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich, którą założył św. Paweł – ochrzczony Żyd, gorliwy apostoł nowej wiary i rzymski obywatel. Statek, którym św. Paweł transportowany był do Rzymu, by tam zostać osądzonym za działalność dysydencką, rozbił się – o czym wspominają Dzieje Apostolskie (Dz, 28,1) – właśnie u wybrzeży Malty. Od tego czasu aż po dzień dzisiejszy Maltańczycy uchodzą za społeczność wyjątkowo religijną, a ich miasta pełne są tak wspaniałych budowli jak Rotunda w Moście, Katedra św. Pawła w Mdinie czy Katedra św. Jana w Valletcie. W dobie nowożytnej przez długi czas władali wyspą Kawalerowie Maltańscy, a następnie, przez niespełna dwa wieki Malta znajdowała się pod panowaniem Królestwa Wielkiej Brytanii. To właśnie Brytyjczycy, dla których Malta stanowiła podczas II Wojny Światowej bazę o znaczeniu strategicznym, odcisnęli w kulturze tej wyspy trwały ślad. Do dziś obowiązuje na Malcie ruch lewostronny, wtyczki są trójpalczaste, a popularnym daniem jest typowo brytyjskie fish and chips.  

Na przestrzeni blisko 25 lat działalności społecznej SIEMACHY wyjechało na Maltę ponad 200 wychowanków. Dla każdego i każdej z nich była to – jak można powiedzieć bez żadnej przesady – „podróż życia”. Wielu wychowanków po raz pierwszy miało okazję lecieć samolotem, spacerować po wyspie, cieszyć się śródziemnomorskim klimatem czy zrywać świeże pomarańcze prosto z drzewa. Każdy tego rodzaju wyjazd łączył wiele walorów, choć nade wszystko pozwalał naszym wychowankom z jednej strony wzmacniać kompetencje w zakresie znajomości języka angielskiego, z drugiej zaś strony – odkrywać miejsca fundamentalne dla rozwoju europejskiej kultury. Jesteśmy przekonani, jak mówi dobrze znane porzekadło, że podróże kształcą. Od lat wydobywamy z tego przysłowia to, co najlepsze. Podróże bowiem to czas, w którym relacje między wychowawcą i wychowankiem zostają zintensyfikowane, a tym samym pozwalają osiągnąć zamierzone cele wychowawcze i edukacyjne w sposób bardziej efektywny. Właśnie to doświadczenie umacnia nas w przekonaniu, że podróż – ściśle zaś: każda dobrze zaplanowana podróż – ma wielki potencjał edukacyjny i wychowawczy. Właściwy sens powszechnie znanego powiedzenia – „Podróże kształcą!” – odkrywamy ciągle na nowo.Z Maltą łączy nas także przygoda o charakterze filmowym. W 2014 roku, dzięki współpracy z Robertem Makłowiczem, nagraliśmy na Malcie odcinek specjalny programu „Makłowicz w podróży”. Nasi wychowankowie, wraz z dobrze znanym podróżnikiem i szefem kuchni, poznali wyszukane maltańskie smaki na wskroś. Gotowaliśmy nie tylko na lądzie, ale – jak przystało na kraj wyspiarski – również na morzu, na pokładzie pięknego jachtu, u wrót wielkiego portu Valletty. Efekty naszych zmagań zostały wyemitowane na antenie TVP 2 w kwietniu 2014 roku, a dziś z łatwością można je znaleźć w internecie pt. „Malta – miejsce spotkań”.

Maj 2016 roku był dla naszych relacji z Maltą zupełnie wyjątkowy. Najpierw, w ramach dorocznej „majówki” (30.04–04.05.2016), wybrała się na Maltę grupa pięćdziesięciu wychowanków z placówek SIEMACHA Spot
i SIEMACHA Spot 24/7. Następnie (04.05–07.05.2016) na Maltę dotarła pięćdziesięcioosobowa grupa kadry zarządzającej Stowarzyszenia SIEMACHA, która właśnie tutaj, na Malcie, w słynnej Infirmerii Zakonu Kawalerów Maltańskich (dziś m. in. siedziba Mediterranean Conference Centre), odbyła ostatnie spotkanie w ramach cyklu „SIEMACHA fundamentals”. Tym razem debatowaliśmy o jakości jako wartości statutowej Stowarzyszenia SIEMACHA, a także podsumowaliśmy trwający ponad sześć semestrów cykl warsztatów szkoleniowych, które służyły wzmocnieniu tożsamości ideowej naszej organizacji. Spotkanie odbyło się pod patronatem Konsul Honorowej Republiki Malty w Krakowie, p. Agnieszki Kamińskiej, która umożliwiła naszej grupie wizytę w nowym gmachu maltańskiego parlamentu.Program „Malta English Camps 2017” jest naturalnym przedłużeniem relacji, które od wielu lat definiują wielowymiarową współpracę między Stowarzyszeniem SIEMACHA oraz różnymi instytucjami społecznymi
i publicznymi na Malcie. Jesteśmy przekonani, że nie sposób „eksportować” naszych idei poza granice Polski bez powszechnej znajomości języka angielskiego w gronie siemachowskiej kadry. Nie sposób budować także trwałych partnerstw z organizacjami społecznymi spoza naszego kraju, bez biegłej umiejętności posługiwania się językiem angielskim przez poszczególnych wychowawców, instruktorów i trenerów. Kompetencje naszej organizacji to kompetencje poszczególnych osób. Właśnie dlatego wystartowaliśmy z programem intensywnych szkoleń językowych na Malcie. Łącznie, od lutego do grudnia 2017 roku, wyjedzie na Maltę w ramach 25 turnusów blisko 50 pracowników SIEMACHY, którzy podczas tygodniowych kursów języka angielskiego będą podnosić swoje kwalifikacje i zwiedzać najważniejsze maltańskie zabytki. 

Jesteśmy przekonani, że program „Malta English Camps 2017” wzmocni nasze kompetencje, a tym samym pozwoli nam odważnie angażować się w przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym, śmiało aplikować
o fundusze unijne, a także popularyzować naszą wiedzę i doświadczenie wśród zagranicznych partnerów. Najwyższy czas, by SIEMACHA stała się organizacją międzynarodową. „SIEMACHA goes international” – taka ambicja określa nasze działania. 

Kluczowym partnerem projektu „Malta English Camps 2017” jest Toyota Motor Poland.


 

​ 

Siemacha Online close