Kardynał Franciszek Macharski był dla SIEMACHY wyjątkową postacią – współzałożycielem Stowarzyszenia i jego Członkiem Honorowym, który aktywnie wspierał naszą działalność. Uczestniczył w życiu społeczności od momentu jej powstania w 1993 r., spotykając się z wychowankami, biorąc udział w najważniejszych dla SIEMACHY wydarzeniach i otwierając wszystkie jej krakowskie placówki.
Kard. Macharski przyjął święcenia kapłańskie 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. W latach 1970-78 był rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ks. Macharski został metropolitą krakowskim. W stanie wojennym walczył o prawa internowanych i ich rodzin, a w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II poparł organizatorów słynnego Białego Marszu. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu i honorowym obywatelem wielu miast. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Order Oficera Legii Honorowej, odznakę "Honoris Gratia" oraz srebrny medal "Cracoviae Merenti". Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych i wybitnym autorytetem.

Kardynał Franciszek Macharski to postać wyjątkowa i szczególnie zasłużona dla rozwoju Stowarzyszenia SIEMACHA. W 2009 roku Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia SIEMACHA przez aklamację nadało Kardynałowi pierwszy w historii tytuł „Członka Honorowego”.
Wyszedł na spacer, trafił do nieba

Niespodziewanie pierwsze kroki do klasztornego ogrodu sióstr albertynek w niedzielne popołudnie 12. czerwca były skokiem do wieczności. Po drodze był jeszcze szpital, gdzie Franciszek spotkał się z Franciszkiem. We wtorek 2. sierpnia o godz. 9:37 na monitorze ukazała się linia prosta. Jednoznacznie i nieskończenie prosta jak Jego życie.

Franciszku! Byłeś naszym przyjacielem i obrońcą, życzliwym doradcą i pewnym przewodnikiem, najbardziej oczekiwanym gościem, wiernym towarzyszem w chwilach wielkich i zwyczajnych, najmilszym rozmówcą, pomostem do Boga.
Byłeś.
Jesteś.
Będziesz.

(ks. Andrzej Augustyński CM, Stowarzyszenie SIEMACHA)

Kardynał Franciszek Macharski u SIEMACHY:


---->>> Pobierz zdjęcia śp. Kardynała Franciszka Macharskiego Siemacha Online close