Sad w Odporyszowie

02 October 2015
Sad w Odporyszowie
Jednym z wielkich marzeń wychowanków SIEMACHY jest zbieranie własnych owoców z sadu pełnego starych, polskich odmian jabłoni i winorośli. Dlatego w Odporyszowie na 16 arach powstaje owocowa uprawa.

Poprzez działania edukacyjne staramy się, aby nasi wychowankowie stali się świadomymi konsumentami i powinni wiedzieć, że największe i najbardziej błyszczące, czerwone jabłka, bez żadnego mankamentu, które potrafią leżeć w temperaturze pokojowej ponad miesiąc i nie wykazują przy tym żadnych oznak psucia się – to niekoniecznie dobry wybór jeżeli chodzi o walory smakowe i przede wszystkim zdrowotne.

Stąd też nasz ukłon w kierunku przeszłości i powrót do starych, odporniejszych odmian jabłoni, sprawdzonych w naszym klimacie, które wymagają znacznie mniej zabiegów uprawowych – co idealnie wpisuje się we współczesny trend odwrotu ku ekologii i naturalnym metodom uprawy roślin w sadach i ogrodach amatorskich.

Ogrodnictwo i sadownictwo dla dzieci i młodzieży to świetny sposób przebywania na świeżym powietrzu i wspólnej pracy. Radość ze zrywania świeżych i zdrowych owoców czy warzyw jest nieopisana. Otrzymają one przy okazji odpowiedź na pytania dotyczące produkcji żywności, skąd pochodzi i jak otrzymać własne jedzenie z ogrodu oraz na temat żywienia, natury, recyklingu i ogrodnictwa ekologicznego.

Sad stanie się również miejscem integracji kilku pokoleń mieszkańców gminy Żabno, wychowanków SIEMACHY i wszystkich gości odwiedzających placówkę Stowarzyszenia w Odporyszowie. To właśnie tam w otoczeniu pachnących drzew będziemy organizować zajęcia edukacyjne czy spotkania dla mieszkańców, jak to najbliższe z okazji Sprzątania Świata.

​Zakup drzewek został dofinansowany w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Siemacha Online close